Kreativní design v průmyslu

V rámci Týdne inovací 2019 se uskutečnil v královéhradeckém technologickém centru společný seminář agentury CzechInvest, Centra investic, rozvoje a inovací a Technologického centra Hradec Králové, pod heslem „Umění skloubit praktické a estetické“. 

Posluchačům i přednášejícím hostům šlo, jak už název napovídá, hlavně o design. Pohled na výrobek či služby je u mnoha firem často opomíjen a všichni hledí jenom na funkčnost a výkon, ale je to právě přidaná hodnota designu, která může pomoci výrobek zatraktivnit, učinit z něj věc nejenom užitečnou, ale i krásnou a ve svých důsledcích na trhu mnohem konkurenceschopnější. Jedná se se o marketingový nástroj, který v sobě spojuje užitečnost, praktičnost a estetiku. 

Na místě se sešli zástupci firem, kterým není lhostejný jejich rozvoj. Měli možnost si poslechnout a načerpat inspiraci nejenom ze zkušeností firem (Dyntar s.r.o., tradiční český výrobce saun oceňovaných i v zahraničí), kterým není design jejich výrobků lhostejný, ale i přímo od samotných designérů (Petr Novague, studio NOVAGUE, nejoceňovanější česká značka; Jaromír Chmelař, designer pro průmyslové stroje). 

V dnešní době je vše poměřováno hlavně z ekonomického hlediska a někomu by se mohlo zdát, že investovat do designu jsou vyhozené peníze. Této námitce ale dokázaly oponovat příspěvky agentury CzechTrade a Centra investic, rozvoje a inovací, ve kterých přenášející představili možnosti, jak financovat design a spolupráci s designery prostřednictvím různých grantových nástrojů. 

O možnostech pronájmu a využití tvůrčích prostor mluvili zástupci Technologického centra a centra podpory uměleckých aktivit Impuls. Jedná se o organizace, kde si zájemci mohou vyzkoušet svoje dovednosti v digitální laboratoři, kde je k dispozici 3D tiskárna a profesionální software k jejímu ovládání či nadupaný grafický tablet a mnoho dalšího. V Impulsu se mohou zájemci setkat s odborníky z oborů tradičnějších a pod jejich vedením tvořit ve videostudiu, fotografických dílnách a mnohých dalších. 

Týden inovací

Týden inovací 2019
Týden inovací 2019
Aktuálně
Archiv aktualit